Jak wysłać pieniądze za granicę?

Zakupy w zagranicznym sklepie internetowym, kieszonkowe dla naszego dziecka studiującego w innym państwie, przelew dla rodziny to tylko niektóre sytuacje, w których musimy wysłać środki pieniężne za granicę. A może być ich naprawdę mnóstwo. Jak zatem wysłać pieniądze za granicę?

Możemy to zrobić za pośrednictwem banków, jak i firm oferujących przekazy pieniężne. Jeśli środki przekazujemy poza teren Unii Europejskiej, to drugie rozwiązanie będzie prostsze i tańsze.

Zagraniczne przelewy bankowe najlepiej zlecać przez Internet. Docierają szybciej, a my płacimy niższą prowizję. Dodatkowo musimy jednak pamiętać o kosztach narzucanych przez banki zagraniczne. Wszystko jednak zależy od kraju, do którego chcemy przelać pieniądze.

Gdy przekazujemy pieniądze do państw UE możemy skorzystać z systemu Jednolitego Obszaru Płatniczego w Euro (z ang. SEPA). Przelew ten można zrobić tylko w euro. Tu bardzo przyda się rachunek walutowy prowadzony w tej jednostce. Przelew SEPA jest stosunkowo tani (zwykle 5-15 zł plus prowizja banku zagranicznego) i prosty do przeprowadzenia.  Potrzebujemy: numer rachunku odbiorcy w formacie IBAN oraz BIC, czyli kod banku odbiorcy nazywany również SWIFT. Trwa jednak dość długo, bo nawet 2-3 dni robocze.

Inne przelewy (czyli te poza granice UE) potrafią być drogie i każdorazowo zależą od prowizji naliczanych przez banki oraz instytucje pośredniczące . Każdy polski bank ma swoich zagranicznych partnerów, przez których przepływają przelewy, nim trafią na konto banku docelowego. Tylko w systemie SEPA są możliwe transakcje bezpośrednie z banku do banku.

Najszybciej i bez konieczności rejestracji internetowej możemy skorzystać z systemów przekazów pieniężnych, takich jak np. Western Union. Możemy nadawać i odbierać pieniądze na całym świecie. Przekazujemy je u agenta systemu (np. w kantorze, który ma taką usługę). Po kilku lub kilkunastu minutach odbiorca może je podjąć w swoim kraju, w podobnej placówce. Za dodatkową opłatą dostaniemy telefoniczne powiadomienie odbiorcy o przekazie.

Prof. Grażyna Slotec
Prof. | + posts

Profesor nauk ekonomicznych specjalizująca się w wymianie walut online