Jakie nowe podatki zostały wprowadzone w 2021 roku

Rok 2021 powoli dobiega końca. Jak na końcówkę przystało, czas na podsumowania. Zerknijmy zatem jakie nowe podatki zostały wprowadzone w tym roku.

Podatek od cukru –  polega na obciążeniu sprzedawców dodatkową opłatą od każdego 1 litra wprowadzonego do sprzedaży napoju zawierającego cukier, substancje słodzące, kofeinę lub taurynę. Są to głównie napoje gazowane, energetyczne, oranżady.

Podatek od „małpek” – „małpki” to potoczna nazwa napojów alkoholowych sprzedawanych o poj. do 300 ml. Sprzedawcy muszą odprowadzać 25 zł od każdego litra stuprocentowego alkoholu zawartego w takich opakowaniach.

Podatek od deszczu (podatek betonowy lub podatek od deszczówki) – muszą zapłacić go właściciele nieruchomości o powierzchni co najmniej 600 m2 przy ponad 50 proc. zabudowy (wcześniej obowiązywały progi: 3500 m2 i ponad 70 proc. zabudowy).

Podatek od psa – właściciele psów powinni go opłacać w gminie, w której mieszkają. Limit wynosi 130,30 zł (o niemal 5 zł więcej niż rok wcześniej), ostateczną kwotę określają władze gminy.

Podatek od plastiku – odprowadzany do budżetu UE, wynosi 0,80 euro od każdego 1 kilograma opakowań plastikowych niepoddanych recyklingowi. Niby ma być opłacany przez państwo, jednak finalnie pokryjemy go wszyscy, płacąc wyższe ceny za plastikowe opakowania.

Podatek handlowy – obciążone zostały nim sieci i placówki handlowe, których przychód miesięczny przekracza 17 mln złotych. Muszą odprowadzać 0,8 proc. lub 1,4 proc. (w zależności od dochodów).

Podatek od nieruchomości (podwyżka) – podwyżka wyniosła 3,9%. Dokładna kwota ustalana jest przez każdą gminę na podstawie wytycznych z Ministerstwa Finansów.

Opłata targowa i uzdrowiskowa – górny limit opłaty targowej wzrósł do kwoty 823,11 zł dziennie (w 2020 roku było to 792,21 zł), a uzdrowiskowej do 4,66 zł dziennie (z 4,48 zł w 2020 r.). (Uwaga! W związku z pandemią opłata targowa w 2021 roku nie jest pobierana, warto jednak o niej pamiętać).

Opodatkowanie CIT spółek komandytowych – od tego roku spółka komandytowa została odrębnym podmiotem i odprowadza podatek CIT w wysokości 19%.

Podwyżka abonamentu RTV – nowe stawki wynoszą: 24,50 zł/m-c za używanie odbiornika telewizyjnego albo radiofonicznego, 7,50 zł/m-c za radio.

Z tyłu głowy warto mieć także opłatę węglową i podatek cyfrowy (od usług cyfrowych dostarczanych przez największe firmy technologiczne takie jak Facebook czy Google), które na razie nie obowiązują, ale już się o nich głośno mówi.