kalkulator walut

Wszyscy lubimy oszczędzać. Czy są zatem sposoby, aby zaoszczędzić na wymianie złotówki? Czy to w ogóle możliwe?

Najczęściej polskiego złotego wymieniamy na euro, dolara amerykańskiego lub funta brytyjskiego. Dokonujemy tego podczas transakcji firmowych, jak i osobistych, takich jak: zakupy w zagranicznych sklepach, wyjazd na wakacje, podróż służbowa, przelewy międzynarodowe.

Tanią wymianę waluty zapewnia kantor internetowy. Zakładając tam swój profil mamy pewność, że przewalutowanie może być dokonane naprawdę bardzo korzystnie. Po pierwsze, kantory online mają atrakcyjne notowania. Po drugie, spread walutowy jest niższy niż chociażby w banku, czy kantorze stacjonarnym. Po trzecie, mamy dostęp do darmowych narzędzi, które stanowią ułatwienie w procesie wymiany.

Do wyboru mamy wiele kantorów internetowych. Kursy mogą różnić się od siebie o dziesiąte, a nawet setne części grosza, dlatego warto zerkać na rankingi instytucji finansowych, które są bez problemów dostępne w sieci . Platformy wymiany online są przyjazne i często intuicyjne, a korzystanie z niej będzie czystą przyjemnością.

Założenie konta jest proste, a sama wymiana walut odbywa się w 3 krokach.

Zakładasz konto w kantorze internetowym i logujesz się do niego.

Przelewasz pieniądze, a następuje są one przewalutowane.

Przelewasz wymienione już środki na konto walutowe w banku.

Jeśli chodzi o notowania, kantory internetowe mają bardzo atrakcyjne kursy. Aby zaoszczędzić na wymianie walut, nie należy zwlekać do ostatniej chwili. Pieniądze najlepiej wymieniać, gdy kurs jest nisko.

Spread walutowy, czyli różnicę w kursie zakupu i sprzedaży waluty, każda instytucja ustala indywidualnie. Decyduje o tym, czy transakcja jest korzystna, jakie są jej realne koszty.

Istnieją kantory internetowe, które umożliwiają dokonywanie transakcji za 0 złotych, bez dodatkowych opłat. Jednak są to oferty jednorazowe. Promocje wymiany walut następują wtedy po kursie średnim. Warto więc przyglądać się tym instytucjom i śledzić rankingi. 

Zlecenie automatyczne to kolejne ułatwienie i oszczędność. Zarówno czasu i pieniędzy.  Określa się dzień i godzinę realizacji transakcji. Można zdefiniować kurs, po jakim transakcja ma zostać zrealizowana. Do wymiany dochodzi dopiero, gdy notowanie osiągnie określony przez nas poziom (wartość) lub gdy będzie wyższe (w przypadku sprzedaży) i niższe (w przypadku, kiedy planujemy kupić daną walutę).

Podsumowując, aby zaoszczędzić na wymianie walut nie należy czekać do ostatniej chwili. Warto skorzystać z kantoru internetowego i dostępnych tam narzędzi.

Wybierając się na wyjazd zagraniczny nie wymieniajmy pieniędzy na lotnisku lub już w docelowym kraju, bo to może słono kosztować. Warto też planować wydatki w walucie z wyprzedzeniem i śledzić co oferują nam instytucje finansowe, a przede wszystkim kantory online.