Jak puścić z dymem sporą sumę pieniędzy, czyli wydatki na papierosy.

O szkodliwości palenia papierosów dla zdrowia napisano już chyba wszystko. Na opakowaniach widnieją zdjęcia, rysunki, grafiki, napisy głośno krzyczące do palacza i ostrzegające o skutkach tego nałogu. Niemniej jednak ludzie nie zwracają już na nie takiej uwagi. Są osoby, które zakrywają drastyczne zdjęcia czymś innym zaklejając opakowanie. Inne najzwyczajniej w świecie przyzwyczaiły się do tego widoku i nie robi on już na nich wrażenia. Kolejne przekładają papierosy do eleganckiej papierośnicy. Co człowiek, to sposób. My zaś przyjrzymy się ile ten nałóg kosztuje i na co można by przeznaczyć pieniądze, gdybyśmy je odkładali zamiast pędzić po kolejną paczkę papierosów

Naukowcy szacują, że blisko miliard ludzi na świecie pali. W Polsce po papierosy sięga ok. osiem milionów osób. Codziennie pali blisko 29 proc. mężczyzn oraz 17 proc. kobiet w wieku 15 lat wzwyż. Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega, że jeśli nałóg będzie rozpowszechniał się w dotychczasowym tempie, to za niecałe 10 lat (w 2030 r.) przez papierosy umrze aż 8 milionów ludzi.

Średnia cena papierosów za paczkę w Polsce wynosi 15.00 zł . Palacze puszczają więc z dymem pokaźne sumy. 15 zł razy 30 dni w miesiącu to 450 zł. A patrząc w skali roku to już… 5400 zł. A mając taką sumę odłożoną na przyjemności to… rarytas. Przekładając to na rzeczy materialne, zamiast kupowania papierosów moglibyśmy mieć nowy smartfon, laptop, lub pojechać na wakacje w egzotyczne kraje. Każdy z palaczy tak naprawę sam musi sobie odpowiedzieć na pytanie, na co przeznaczyłby te pieniądze. Może byłyby to sprzęt sportowy, rower, narty, a może odkładałby je dalej. W perspektywie kolejnych lat, po 5 latach zbiera się 27 000 zł, a 10 lat oszczędzania może być już wkładem własnym w mieszkanie.

A jak to się ma do cen na świecie?

Według danych WHO, najdroższe papierosy na świecie można kupić w Australii (ok. 70zł), Nowej Zelandii oraz Wielkiej Brytanii. Co więcej, Australia zwiększyła akcyzę o kolejne 10% i teraz niektóre paczki papierosów sięgają nawet 35-42 dolarów australijskich, czyli około 100-120 złotych. Najtaniej papierosy kupimy  w Kambodży, Wietnamie, Afganistanie, Pakistanie oraz Chinach (tanie marki kosztują tam  poniżej 1 dolara).

Jedynym bliskim dla Polski krajem, gdzie można nabyć tanie papierosy to Białoruś (0.48 dolarów, czyli około 2 złotych za paczkę)

Większość ludzi, przy odpowiednim poziomie motywacji i wsparcia, jest w stanie skutecznie rzucić palenie. Może warto przemyśleć tą perspektywę?

Prof. Dr hab. Miłosław Wypłosz
Prof. Dr hab. | + posts

Profesor doktor habilitowany ekonomii i finansów