Jak płacić kartą przez internet?

W Polsce cały czas rośnie liczba kart płatniczych. W 2020 roku zanotowano ich 43 miliony. Z roku na rok wzrasta także ilość transakcji bezgotówkowych. W marcu ubiegłego roku zwiększono kwotę limitu z 50 zł do 100 zł, do której płatność kartą zbliżeniową (VISA lub Mastercard) nie wymaga podania kodu PIN. W Internecie dokonano w ten sposób 33,1 mln realizacji na łączną kwotę 4 mld zł. Kupowanie w ten sposób jest proste i często daje przy tym dodatkowe korzyści. Zyskując nowe możliwości pamiętajmy jednak, by nie zaniedbywać kwestii bezpieczeństwa.

Sklepy internetowe oferują różne płatności: szybkie przelewy, zapłaty Blikiem, czy kartą. Ta ostatnia opcja, jest sama w sobie dość bezpieczna.  Zatem jak wygląda płatność krok po kroku?

1. Po przejściu do opcji „płatność” wybierz „płatność kartą”;

2. Wprowadź wymagane dane z karty: numer, imię i nazwisko posiadacza, datę ważności, numeru CVV/CVC;

3. Zatwierdź transakcję;

4. Jeśli korzystasz z opcji dodatkowego potwierdzenia zapłaty, potwierdź operację za pomocą kodu 3D-Secure.

3D Secure to dodatkowe zabezpieczenie polegające na przesłaniu do użytkownika kodu autoryzacyjnego, który trzeba następnie wprowadzić w oknie przeglądarki. Dobrze jest to stosować. Kod jest zazwyczaj przesyłany w wiadomości SMS. Obecnie bardzo często można spotkać się również z autoryzacją w aplikacji mobilnej. W tym celu wprowadzamy kod PIN lub odcisk palca (w zależności co wcześniej ustawiliśmy).

Dodatkowym profitem korzystania z płatności kartą podczas zakupów online jest opcja chargeback. Gdy towar do Ciebie nie trafia lub jest niezgodny z zamówieniem możesz skorzystać z obciążenia zwrotnego. Wówczas to bank pomoże ci uzyskać zwrot pieniędzy. Po opisaniu sprawy i złożeniu reklamacji zatroszczy się o wszystkie formalności. To dodatkowe zabezpieczenie. Dokonując płatności przelewem, nie mamy takiej możliwości.

O czym jeszcze warto pamiętać płacąc kartą online?

Kupuj w zaufanych sklepach internetowych. Uważaj na podejrzane wiadomości sms lub email. Zamawiaj pracując na znanym sprzęcie komputerowym, w zabezpieczonej sieci z programem antywirusowym.

Jak widać, to proste. Wystarczy zachować parę zasad bezpieczeństwa, a zakupy online będą już tylko przyjemnością.