Jak bezpiecznie kupować przez internet

Zakupy przez Internet to przede wszystkim wygoda, komfort i szybkość. Urozmaicone produkty, atrakcyjne ceny, promocje oraz dostępność 24h na dobę powodują, że jest to wręcz rozrywka ciesząca się ogromną popularnością. Jak zatem kupować aby było bezpiecznie?

Odwiedzaj sklepy, które mają certyfikat SSL.

Certyfikat SSL umożliwia szyfrowanie danych podczas transmisji z serwerem. To obecnie standard bezpieczeństwa. Jego obecność potwierdza symbol kłódki, który powinien znajdować się obok wpisanego w przeglądarce adresu strony internetowej. Po kliknięciu wyświetli się komunikat informujący, że połączenie jest bezpieczne.

Sprawdź, czy sklep oferuje różne metody płatności.

Kiedy sprzedawca oferuje tylko jedną metodę i oczekuje zapłaty z góry – zachowaj czujność. Wiarygodne sklepy internetowe pozwalają bowiem opłacać zamówienia na różne sposoby. Wliczamy w to płatności: kartą, przelewem, Blikiem, przy odbiorze czy za pośrednictwem systemów szybkich płatności elektronicznych.

Zapoznaj się z regulaminem sklepu internetowego.

To ważne. Akceptacja bez wczytania się w treść jest często popełnianym błędem. Zerknij m.in. na informacje dotyczące: reklamacji, terminu i kosztu dostawy, ochrony danych osobowych, minimalnej wartości zamówienia, krajów wysyłki (dotyczy sklepów zagranicznych).

Sprawdź opinie o sklepie.

Zanim zrobisz zakupy w sklepie, z którego korzystasz pierwszy raz, a nie jest on rozpoznawalną marką, warto poczytać opinie. Dowiesz się, co sądzą o nim dotychczasowi klienci. Zerknij czego dotyczą wypowiedzi (często możesz się z nich dowiedzieć o jakości wykonanych produktów czy o rzeczywistym czasie dostawy). Sprawdź daty ich wystawienia – czy są aktualne, czy przed kilku miesięcy.

Nie podawaj danych z dowodu osobistego.

Dane z dowodu oraz innego dokumentu tożsamości, w tym skan czy zdjęcie dokumentów, nie są potrzebne na żadnym etapie realizacji zamówienia i zakupów. Nie powinieneś być nawet o nie proszony. Gdy ktoś żąda ich od Ciebie, masz do czynienia z oszustwem.

Wchodź bezpośrednio na stronę sklepu.

Po wejściu na stronę sprawdź dokładnie adres www. Często bowiem są one „podstawiane” choć wyglądają jak sklep, w którym chcemy dokonać zakupu. Różną się jedynie np. drobną literówką, lub przestawioną literą w domenie.

Zakupy w Internecie są dużą przyjemnością. Przy takim ogromie ludzi z nich korzystających, nie brakuje oszustów, którzy tylko czekają na nieostrożnych zakupoholików. Zwracajmy więc uwagę na powyższe kwestie i korzystając z tej rozrywki zachowujmy dużą czujność.

Dr hab. Klara Hlomydiacz
Dr hab. | + posts

Doktor habilitowana nauk ekonomicznych