Kosztowne wypłaty z bankomatów za granicą – jakie czekają nas opłaty

Wyjeżdżając za granicę warto rozważyć ile zabrać ze sobą pieniędzy. Wiadomo jednak, że podczas pobytu w obcym kraju może się przydarzyć wszystko i że będziemy potrzebowali gotówki. Wówczas popędzimy do pierwszego bankomatu nie myśląc jakie dodatkowe koszty poniesiemy.

Opłaty pobierane w czasie wypłaty z bankomatu za granicą mogą mocno odbić się nam po kieszeni. Opłata pobierana przez banki jest wyrażona w procentach, w polskich złotych lub euro (np. 10 złotych za wypłatę). Niby nie dużo, ale wybierając 20 euro tracimy 10% tych pieniędzy. Pamiętajmy także o przewalutowaniu transakcji. Dobrze sprawdzić, jakie kursy walut oferuje nasz bank i pamiętać, że są one często wysokie. Niby wypłata jest „bezprowizyjna”, ale bank pobiera „swoją” należność poprzez mniej korzystne notowania kursowe. Dodatkowo ważne jest jaką kartą się posługujemy: czy to Visa czy Mastercard, bo obie mają różniące się od siebie opłaty za skorzystanie z bankomatu w obcym kraju.

Kolejną należną, która może zostać narzucona jest tzw. surcharge, czyli opłata pobierana przez operatora bankomatu. Jesteśmy o niej informowani w trakcie procesu wypłacania pieniędzy. Zwróćmy więc uwagę na wyskakujące powiadomienia. Wtedy jest jeszcze możliwość rezygnacji z usługi i poszukania innego bankomatu. Na szczęście nie jest ona regułą, a duża cześć maszyn nie żąda jej w ogóle. Pod tym względem bądźmy więc czujni, ale spokojni.

Wypłaty z bankomatów Euronet za granicą charakteryzują się dynamiczną konwersją walut, zwaną potocznie DCC (ang. Dynamic Currency Conversion). Transakcja jest realizowana w walucie kraju, w którym wydano kartę. Ulega automatycznemu przewalutowaniu. Nie jest jednak korzystna. O niej także jesteśmy wcześniej informowani komunikatem, dlatego mamy czas by zrezygnować z wypłaty. 

Sytuacja wygląda inaczej, gdy mamy konto walutowe z kartą płatniczą. Wypłacamy bezpośrednio jednostkę monetarna danego kraju, bo ją mamy na rachunku. Np. posiadając konto walutowe w euro, pobieramy euro i nie ponosimy kosztów przewalutowania, a bank doliczy nam jedynie opłatę za wypłatę z bankomatu.

Pamiętajmy, że koszty poboru pieniędzy za granicą są ustalane indywidualnie przez poszczególne polskie banki. Warto zaznajomić się z ich stawkami. Zależą też od tego, jakie mamy konto i kartę.

Dr hab. Klara Hlomydiacz
Dr hab. | + posts

Doktor habilitowana nauk ekonomicznych